Masaj Nedir Masajın Faydaları ve Önemi Nedir Nasıl Yapılır

 

 

 

 

Masaj nedir ? masajın faydaları ve önemi nelerdir, nasıl yapılır ?

Masaj nedir

Masajın tarihi insanlık kadar eskidir. Tarihçesine baktığımızda kesin bir kayıt bulunamamakla birlikte, Eski Çin, Mısır,Hint tarihlerinde hastalıkları önlemek, tedavi ve yaraların çabuk iyileşmesi için kullanıldığı görülmektedir.
Tarihe yön veren hükümdarların ve soyluların özel masör ya da masözlerinin olduğu bilinmektedir. İlk insanlık tarihinden günümüze kadar masaj geleneksel çeşitliliğini bilim ile birleştirerek evrilmiştir.

Günümüzde hangi tür masaj yapılırsa yapılsın, gelenekselliğin yanında insan fizyolojisine uyumlu, güvenli ve en iyi netice verecek şekilde gelişmiştir. Günümüzde tüm dünya kültürlerindeki ünlü masaj yöntemlerine ulaşmak oldukça ekonomiktir.

İnsanlığın değişen çalışma ve yaşam şartları, alışılagelen hareket ihtiyacını azaltmıştır. İlk çağlardaki bedensel yorgunluk yerini zamanla masa başı işlere ve zihinsel yorgunluğa bırakmıştır. Sağlıklı yaşamı sürdürülebilir kılmak için vücudun hareket ihtiyacını spor ile karşılamanın yanında profesyonel eller ile yapılan masaj fiziksel rahatlığı sağlamanın yanı sıra mental rahatlamaya da yardımcı olmaktadır.

Günlük hareketi az olan kişilerde kan dolaşımı yavaşlar ve bu durum büyük sağlık sorunlarının habercisidir. Masaj kan dolaşımını hızlandırır, kasları rahatlatır, eklemlerin hareket kabiliyetini artırır. Bu yüzden uzmanlar spor kadar masajı da tavsiye etmektedir.

Masajdan optimum fayda sağlayabilmek için insan vücudunu tanıyan ve ihtiyaçlarını bilen profesyonel masör veya masöz tarafından, müşterinin talep ettiği masaj türü kişiye özel uygulanır. Uygulayan kişi müşterinin masaja verdiği tepkilere göre hareketlerine yön vererek verimliliği artırmaktadır.

Masaj türleri uygulandığı bölgelere ve uygulama türüne göre çeşitlerine ayrılır. Lokal masajlar; baş, boyun, omuz, bel, sırt, el, ayak gibi vücudun uygulandığı bölgeye göre isimlendirilirken, uygulama türüne göre isimlendirilen türleri genellikle tam vücut masajı olarak uygulanmaktadır. Bunlar; isveç, anti selülit, thai (tai), derin doku, aroma terapi, dolaşım, nuru, tantra, bali, sporcu, refloksi, volkanik taş, ayurveda, kese köpük ve dört el sultan masajı olarak çeşitlidir.

Müşteri talep edeceği masaj türünü belirlerken ihtiyaçlarını doğru şekilde belirleyip, o masaj türünde uzman masöz ya da masör tercih etmelidir. Yalnızca rahatlamak amaçlı tam vücut masajları seçilirken genellikle thai masajı gibi geleneksel uzak doğu masajları tercih edilmektedir.

Masaj uzmanları, masajın uygulanacağı yeri kendi standartlarına göre belirlemektedir. Masaj salonları, masör ya da masöz evi, otel gibi sunulan seçenekler arasından müşteri kendine uygun yeri seçmektedir. Ayrıca uygulama sonrasında duş alma opsiyonunun olup olmadığı da müşterilerin dikkat etmesi gereken konular arasındadır.

Günümüzde masaj lüks değil bir ihtiyaç olarak görülmeli, hayat boyu misafir olarak ikamet ettiğimiz vücudumuza iyi bakmak gerekmektedir. Masaj; yaşam kalitesinin korunması, sağlık, rahatlık sağlama ve stresten uzaklaşma konularında azımsanamayacak derecede öneme sahiptir.


Masajın Önemi Nedir ?

Masaj yaptırmanın önemi nedir sorusunun cevabı yukarıda anlatılmış olmakla beraber, kısaca tekrar değinmek gerekirse, vücudumuzdaki kasların periyodik bakımı demektir. Özellikle yoğun anlamda kullanılmayan kasların arasında yoğunlaşmış toksinlerin atılarak, kas dokularına bol oksijen gönderilmesidir.

Basit kas ağrılarının giderilmesini de sağlayan terapinin gereksiz ilaç kullanılmasını engellediği gibi, vücuttaki kötü enerjinin dışarı atılması nedeniyle strese iyi gelmesidir. Terapistin terapiye başlamadan önceki ruh halimizle, terapistin terapiyi bitirdiği andaki ruh halimiz arasında uçurum derecede fark olmaktadır.

Sonuçta kasların gerginliği giderilmiş, kan dolaşımı hızlanmış, vücuttaki toksinler atılmış, stresten uzaklaşmış bir beyin ve esnek bir vücuda sahip olmak masajın önemini anlatmaya yeterlidir.


Masajın faydası nedir ?

Masaj Yaptırmanın Faydaları Nelerdir sorusuna cevap aradığımızda, insan vücudu tüm şartlara kolay adapte olabilen yapıya sahiptir, hiç bir şey yapmadan aylarca tembel, tembel oturabileceği gibi, günde 16 saat boyunca ağır yük altında çalışabilir, çalıştıkça, çalışan bölgelerini güçlendirir.

İmrenerek baktığımız sporcular, bütün gün kazma sallayarak çalışan işçiler ilk bakışta muhteşem performans gösteriyor olsa dahi bilinmesi gereken sağlık problemi olmayan tüm bireyler yeterli beslenip, hafif işlerden başlayıp, tempoyu arttırarak çalıştıklarında imrendikleri sporcu konumuna kısa sürede gelebilirler.

Mükemmel derecede becerikli olan kas yapısı yeterli seviyede kullanılmadığında hantallaşır, hareketsiz kaslar zamanla sertleşerek kılcal damarların kas içine kan taşımasına engel olur.

İşte masaj burada devreye girer, maharetli parmaklarla yapılan terapi sonucunda vücuttaki kaslar sanki spor yapılmışcasına çalışarak rahat ve esnek hale gelirler.


Masör Nedir ?


Masör, erkek terapistlere verilen genel isimdir, bir çok yerde bay masör, erkek masör benzeri cinsiyet belirtici ekler kullanılsa dahi, terapi hizmetini uygulayan erkek terapi uzmanlarına masör adı verilmektedir.

 

Masöz Nedir ?


Masöz, bayan terapistlere verilen isimdir, masör ile aynı işlemleri uygular, yine bir çok yerde bayan masöz veya kadın masöz adıyla anılsa dahi bayan terapistlerin tamamına masöz diyebiliriz.


Masajın Özellikleri nedir ?


Konuyu iki kategoride inceleyebiliriz, bunlardan ilki tedavi amaçlı uygulamalardır, genelde hekim tavsiyesiyle uygulanan terapilerde amaç ağrıların azaltılması ve yaraların çabuk kapanmasını sağlamaktır.

İkinci kategori ise rahatlamak amacıyla yapılan terapilerdir, ovalama, ezme, sıkma, vurma, esnetme benzeri hareketlerle terapi yaptıranın rahatlaması ve kan dolaşımının hızlanması amaçlanır.

Terapilerin çoğunda terapist yağ kullanır, farklı özellikler içeren yağların ana kullanım amacı elin ve parmakları kolay kaymasını sağlamaktır.


Masaj Çeşitleri Nedir ?


Geniş bir yelpazeye sahip olmakla birlikte, ülkemizde eğitimi verilen ve uygulaması yapılan türler

Klasik (isveç) masajı;

En yaygın türdür, rahatlama amacıyla yaptırılır, ortalama süresi 30-60 dakika arasıdır.

Aromaterapi masajı;

Ülkemizde yaygın türler arasındadır, bitki özlerinden elde edilen şifalı aromaların yağ ile karıştırılarak cilt içine geçmesi sağlanır, yaygın türdür. Ortalama süresi 30-60 dakikadır.

Thai masajı;

tay olarak da bilinir, yoga hareketlerinden esinlenerek hazırlanış olup, genellikle çekme ve esnetme üzerine yoğunlaşmıştır. Ortalama süresi 90-150 dakikadır.

Tantra masajı;

İnsanların kendi vücudunu tanıması ve erotik bölgelerini keşfetmesini sağlar, ülkemizde pek bilinmeyen erotik egzotik türdür. Ortalama süresi 45-60 dakikadır.

Nuru Masajı;

Özel yağlar kullanılarak uygulanan türdür, ellerden çok vücutla yapılmakta olup erotik türler arasında yer alır, ülkemizde pek uygulanmaz. Ortalama süresi 90-120 dakikadır.

Derin doku masajı;

Genellikle tedavi amaçlı kullanılır, sert ve can yakıcı olabilir, acı eşiği yüksek olanlar tarafından tercih edilebilir. Ortalama süresi 30-60 dakikadır.


Sporcu masajı;

Özellikle spor yapanların tercih ettiği, müsabaka öncesi veya sonrası uygulanabildiği gibi, müsabaka arasında da yapılabilen kısa terapidir. Ortalama süresi 5-15 dakikadır.

Medikal masaj;

Adından da anlaşılabileceği gibi tıbbi bir işlemdir, hekim tarafından verilir. Ortalama süresi 30-60 dakikadır.


Masaj Nerede yapılır ?


İstanbul masaj tavsiyeleri olarak size en uygun istanbul masaj fiyatları ödeyerek kaliteli ve ekonomik hizmet almanız için tavsiye edeceğimiz bir çok seçenek bulunuyor.

Burada fiyatları ve verilen hizmetleri kontrol ederek kendinize en uygun terapi merkezini ve terapisti seçebilirsiniz. Tavsiye edilebilecek sistemler içinde en başta spa merkezi adıyla bilinen, yalnızca bu amaç için kurulmuş yerlerden bahsedebiliriz.

Spa merkezlerinin avantajları aynı bina içinde genellikle hamam, sauna ve terapi odasının bulunmasıdır, bir çok spa merkezinde jakuzi keyfine kadar hizmet alabilirsiniz.

Burada görev yapan masöz ve masör terapistler genelde asgari ücret seviyesinde maaş aldıklarından genellikle yeni mezun oldukları unutulmamalıdır.

Tabiki aynı amaç için kurulmuş masaj salonları da tavsiye edilecekler arasında yer alabilir, ancak salonların da spa merkezlerinden farklı olmadığı bilinmelidir.

Diğer bir seçenek ise evde masaj hizmeti veren masöz ve masör terapistlerdir, Evde hizmet veren terapistler genelde kimseye bağlı olmadan özel hizmet veren bağımsız kişilerdir.

Kendi evlerinde hizmet verdikleri gibi, evinize, iş yerinize veya kaldığınız otel odasına gelerek masaj yaptırmanın etik kuralları içinde size hizmet vermektedirler.

Karar sizin isterseniz spa merkezinde, dilerseniz salonda, dilerseniz evde masaj yaptırın, sağlıklı ve mutlu kalın.