Toner Dolumu|Kartuş Dolumu|Yenileme Toner

Toner dolumu nedir, toner kartuş dolumunun yenileme ile kalite farkı

Toner dolumu

 

Toner dolumu adı verilen ve yazıcı kartuşu boşaldığında yeniden toner dolum yapılarak kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Toner nedir, toner kartuş farkı nedir konusunda çoğumuz bilgi sahibiyiz, toner dünyası artık hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Halen Toner fiyatları ile kalite ilişkisi kurulmasa dahi, toner dolum makinası adındaki aletin toner doldurduğu düşünülse de, kullanıcıları yalnızca toner dolum fiyatları ilgilendiriyor olsa bile, toner dolum fiyat listesi içindeki fiyatların en ucuz fiyat olması en büyük önemi taşısa da, kullanılan toner tozu kalitesi ile ilgilenmek yerine kartuş dolumu fiyatları ile ilgeleniyor olsak da yazıcı tonerleri hayatımıza girmiş durumda. Toner dolumu konusunda bilinen doğrular ve yanlışlardan bahsetmek istiyoruz, aslında mürekkep püskürtmeli yazıcılardan başlamak gerekiyor olmasına karşın, günümüzde mürekkep kartuşu kullanımı azaldığından ve yalnızca çok az tüketimi olan kullanıcılar veya özel amaçlı yazıcılarda kullanıldıklarından ağırlığı lazer toner dolumu konusuna veriyoruz. Bilindiği gibi lazer yazıcılar mürekkep olarak toner tozu olarak adlandırılan temeli karbon olan pudra benzeri akışkan bir tozdur. Bu toz siyah, kırmızı, mavi, ve sarı renklerde üretilmektedir, renkli lazer yazıcılar ofset tezgahlarındaki sisteme benzer biçimde çalıştıklarından kullanılan tozun renkleri ofset mürekkebi renklerindedir. Orjinal adları black, magenta, cyan ve yellow olan bu tozlar lazer yazıcılarda kopyalama yapılmasını sağlarlar. Laser yazıcılar öncelikle siyah beyaz ve renkli olarak ikiye ayrılırlar, siyah ve renkli yazıcılar kendi aralarında da iki gruba ayrılmaktadır. Bunlara mono laser yazıcılar ve çok fonksiyonlu laser yazıcılar denilmektedir. Mono yazıcılar bilgisayardan aldıkları komuta uygun olarak gönderilen bilgileri fotokopi kağıdı üzerine yazdırma görevini üstlenirken, çok fonksiyonlu printer yazdırma işine ek olarak tarama, fotokopi ve faks özelliklerini üzerinde taşımaktadır.

Kartuş dolumu

 

Laser yazıcı kartuşu adı verilen ve yazdırmayı sağlayan üniteler ise kendi aralarında iki kısma ayrılmaktadır, bunlardan bir bölümünde görüntü tamburu adı verilen drum ünitesi yazıcı toneriyle tümleşik olarak bulunmaktadır, görüntüleme tamburu veya görüntü kartuşu birleşik olan tonerlerde, her kartuş değişiminde baskı kalitesi yenilenerek yeni takılan kartuşun becerisi ile yola devam edilirken görüntü kartuşu ayrı olarak bulunan kartuşlarda yalnızca içinde toz bulunan kaset değişimi yapılarak kullanıma devam edilir. Görüntü tamburu veya drum ünitesi ayrı kartuşlarda yalnızca içinde toz yer alan kaset değişimi yapıldığından baskı kalitesini belirleyen drum ünitesi eski becerisine devam ederek yazdırma yapmaya devam eder. Drum ünitesi tümleşik olan kartuşlarda yalnızca bir adet toner çipi yer alırken, diğer türdeki kartuşlarda toner çipi ve drum çipi ayrı ayrı bulunmaktadır. Drum ünitesi ayrı bulunan yazıcı kartuşlarında toner fiyatı ucuz olmakla beraber tümleşik kartuşlar kullanan yazıcıların toner fiyatı yüksek olmaktadır. Ancak ucuz toner fiyatı bulunan kartuşlarda belli dönemlerde görüntü kartuşu alınması gerektiğinden ortalama baskı maliyeti fiyatları aynı düzeye gelmektedir.

Toner fiyatı

 

Ülkemizde satılan yazıcı markalarına baktığımızda hp, canon, samsung, xerox, brother, oki, epson, kyocera, konica minolta, lexmark çok satılan markalar arasında yer almaktadır. Bu markalar arasında hp ve canon markasını taşıyanlar kullanıcı dostu yazıcılar üretmeye çalışırken samsung, xerox, brother, oki, epson, kyocera, konica minolta, lexmark markalı ürünler kullanıcılarını orjinal kartuş kullanmaya zorlayacak yazıcı modelleri üretmektedir. Aslında tonerlerin tamamı dolum yapılmaya uygun olmasına karşılık karşımıza çıkan ilk önemli sorun maliyet fiyatlarıdır. Kullanıcı dostu printer üreten markalarda kullanılan chip adı verilen elektronok devreler ucuz fiyatlı olmasına karşın kullanıcı dostu olmayan ürünlerde kullanılan chip fiyatları çok yüksek maliyet içermektedir. Çip fiyatları yüksek olan modellerde resetleme veya çip kırma programları veya çip kırma modülleri kullanılarak chipin devre dışı bırakılarak kullanılması sağlanmaya çalışılmaktadır, ancak reset yapılan veya resetleme parçaları kullanılan yazıcıların garanti kapsamı dışına çıkmaları kullanıcıları zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenle en ucuz toner dolumu fiyatları ile çalışan dolumcuların ucuz fiyat avantajının nedeni sorulmalıdır.

Toner dolum

 

Aslında konumuz ucuz dolum değil, orijinal kalitesinden kopmadan ekonomik kopyalama yapmak olmalı, printer satın alırken özellikleri konusunda tüm detaylar incelenirken, kullanım boyunca ödenecek olan baskı maliyetleri göz ardı edilmektedir, incelenen ve beğenilen özelliklerin tamamı ancak baskı yapılan fotokopi kağıdını elimize aldığımızda görebileceğimiz zaman keyif verecektir, lekeler içinde silik bir çıktı bu kadar özelliğin sonucu olmamalıdır. Bu yüzden printer satın alırken önceliği kullanım maliyetlerine vermeliyiz, printer satıcıları en çok para kazanacakları ürünü satmaya çalışacaklarından genelde alıcının duymak istediği sözleri söyleyeceklerdir, bu nedenle alım kararı vermeden detaylı bir araştırma yaparak güvenilir bir dolum firmasından fikir alınması çok önemlidir. Satın aldığınız printer kurulum aşamasında heyecan verecektir, driver yüklenmesinin ardından alınan ilk çıktı yazıcınızın tüm marifetlerini ortaya döktüğü kaliteli baskı olmasına karşılık, kurulum esnasında verilen demo kartuşun bitmesi ardından toner dolum fiyat listesi incelenerek alım kararı verilen kartuşun baskı kalitesi arasındaki uçurum tüm keyfinizi kaçırabilir. Aslında bu kötünün iyisidir, demo adındaki ürünün yalnızca test amaçlı olması ve içinde az miktarda toz bulunması ve kartuşun içindeki parçaların henüz yıpranmamış olması nedeniyle yapılan ilk dolum sadece kalitesiz olacaktır. Ancak akabinde yapılan dolumlar gerçekten kötü olacaktır.

Toner dolum fiyat listesi

 

Toner dolum makinesi ile dolum yaptığını anlatan birçok dolumcu olmakla beraber toner dolumu makinesi yalnızca dolum esnasında ortalığın kirlenmesşne engel olan ve dökülen tozları vakum yoluyla içine çeken bir alettir, dolm yapılması yine usta tarafından yapılmaktadır, işini bilmeyen ve yeterli kalitede malzeme kullanmayan dolumcu en iyi makineyi kullansa dahi yaptığı doldurma uygun şartları taşımayacaktır. Yazıcı kartuşlarının modellerine uygun doldurma sistemleri mevcuttur, kartuşun üzerinde tümleşik olarak drum yer alıyorsa bu kartuşa sadece doldurma yapılması kartuşun kalitesiz baskı yapması için çalışılmasından başka birşey değildir. Drum ünitesi birleşik tonerlerde yapılması gereken işlem yenilme olmalıdır. Yenileme veya yeniden üretim adı verilen bu sistem doldurma eyleminden önce kartuşun içinde bulunan ve çalışan parçaların sıfır yedek parçalarla değişimi yapılmasıdır. Kartuşun üzerine yeni parçalar takılmadığında kaset içinde yer alan toz bitimine kadar birbirleriyle yakın temas içinde çalışan parçaların yıpranmasından kaynaklı aşınma sonucu oluşan boşluklardan yoğun akışkanlığa sahip tozun sızarak fotokopi kağıdı üzerine dökülmesi kaçınılmaz olacaktır. Dökülen tozlar çıktı kalitesini bozması yanında üzerinde bulunan kaplama aşınmış olan drum, manyetik merdane üzerinden yeterli toz alamayacağından ayn zamanda baskı silikleşmeye başlayacaktır. Ancak yenileme yapıldığında kullanılan tüm parçalar sıfır olduğundan toz dökülmeyerek sadece istenilen bölgelere yapışacağından orijinal kartuştan farksız kopyalama yapılması yanında kaset içindeki toz gereksiz olarak dökülmeyeceğinden uzun ömürlü kullanıma uygun olacaktır.

Toner yenileme

 

Yenileme sadece drum ünitesi tümleşik yazıcılarda uygulanabilmektedir, diğer modellerde yenilme yapılamayacağından risk armaktadır, riskin artma nedeni doldurma yapan birçok dolumcuda test yazıcısı bulunmadığından kartuşun içine genelde kararlamadan toz doldurmaktadırlar. Kullanılan tozlar görsel olarak aynı gözükse bile kimyasal yapıları birbirinden çok farklıdır. Yanlış seçilmiş toz kullanılarak yapılan doldurma görüntüleme ünitesine tamiri imkansız zarar vermektedir. Hassas dengeler üzerinde çalışan drum ve bağlı parçalar arasına giren toner tozu üniteye zarar vererek çalışamaz hale getirir.

Toner tozu

 

Bu tip yazıcılarda doldurma yerine muadil veya yan sanayi adı verilen ürünlerin kullanılması faydalı olacaktır. Benzer yazıcılarda görüntü tamburu ayrı olduğundan bu yazıcıların kullandığı muadil toner fiyatları uygun olmaktadır. Muadil kartuşlar fabrikasyon sistemle üretildiğinden içlerine yanlış toz kullanılma imkanı sıfıra yakındır. Muadil ürün satın alırken dikkat edilmesi gereken tek konu satıcı firmanın güvenilir olmasıdır. Genelde üretici ve ithalatçı bilgileri bulunayan muadil veya yan sanayi ürünler çin malı olduklarından ve her çin malı üründe olduğu gibi kalite yelpazesi çok geniş olduğundan işini bilen ve güvenilir satıcı tercih edildiğinde orjinal kalitede kopyalama yapılabilir.

Muadil toner

 

Renkli toner dolumu yapılırken konu biraz daha karışmaktadır, renkli yazıcılarda aynı anda dört kartuşun birlikte çalışması, sorun çıkarma olasılığını dört kat arttırmaktadır, renklerde birinde bile oluşan sorun dört rengi birden etkilediğinden renkli kartuş dolumu yapılması yüksek ustalık, özen ve çok kaliteli malzeme kullanılmasına bağlıdır. Özellikle piyasa malı üretim yapan dolumcuların doldurdukları kartuşlarla kaliteli çıktı alınması mümkün değildir.

Renkli toner dolumu

 

Oldukça hassas dengeler üzerinde yapılması gereken yeniden üretim yapan firmalarla sıradan dolumcular arasında oluşan tek fark toner dolum fiyatları olmaktadır. Ancak sadece ucuz fiyatlı olduğu için tercih edilen ürünler kullanım esnasında sürekli sorunlara neden olacaklarından kullanıcılara çok daha yüksek fiyatlara mal olmaktadır. Bu nedenle seçim yapılırken fiyatlarla ilgilenmek yerine fiyatın içinde hangi hizmetlerin yer aldığı net biçimde öğrenilmelidir.

toner dolum fiyatları

 

Yukarıda anlatılanlardan anlaşılacağı gibi toner nedir kelimesi basit anlatımla anlatılması zor olması yanında konuya hakim olanlara çok basit gelen konular arasındadır. Tabiki bunları herkesin iyi derecede bilmesi gerekmiyor, lazer yazıcı kullananların bilmesi gereken tek konu en iyi fiyatlara orijinal kartuş kalitesinde baskı alınması. Bu nedenle açıklamaları okumakla uğraşmak yerine firmamızla tanışarak kaliteli, garantili ekonomik fiyatlarla dertsiz çalışabilirsiniz.

Toner nedir

 

Yazıcınız orijinalden farksız baskı yaparken siz mesleğiniz veya hobilerinizle ilgili makaleler okuyabilirsiniz.

toner kartuş farkı nedir