3D Yazıcılar ile Neler Yapılabilir

3D YAZICILARLA NELER YAPILABİLİR?

80’li yılların başında Charles Hull tarafından bulunan 3d yazıcılar, büyük ülkelerin bilim adamları tarafından büyük bir devrim olarak kabul edilmiştir. SLA sistemi kullanılarak kullanılabilen yazıcılar için 2 sene sonra bir şirket kuruldu. İlk bulunan 3d yazıcılar özelliğine bakıldığında sadece tek ham madde üretim yapabilmekte ve kullanılacak alan olarak kısıtlıdır. Zamanla farklı sitemler geliştirilerek kullanım alanı ve ham maddesi genişletilmiştir.
 
Kişisel kullanıcılar tarafından PLA ham maddesiyle baskı yapan modeller tercih edilir. 3dmax, Blender, OpenSCAD, Autocad, İnvertor, Rhino gibi programlara uyumlu bir şekilde çalışan yazıcınızdan istediğiniz bir tasarımın baskısını alabilirsiniz. 3d yazıcılar, bilgisayardan aldığı tasarım dosyasını yazdırmak için PLA(ısıda eriyebilen plastik) bir nozuldan geçirirken eritmeye başlar. Yazıcının alt kısmında bulunan alana akan PLA yükselerek yukarıya doğru bir duvar örer. İşlemin sonunda 3 boyutlu cisminiz hazırdır.
3d yazıcılar, ham madde olarak metal kullanarak sanayide kullanılabilir. Yedek parça üretimi yapan fabrikalar bu teknoloji sayesinde insan beden gücüne değil, insan beyin gücünü ihtiyaç duyarlar. Farklı tasarımların yapılabilmesi, yeni metal parçaların üretilmesi yeni bir iş sahasının çıkmasını sağlayabilir. Kafadaki hayallerin somut hale geçirilmesinde 3d yazıcılar büyük bir şanstır. 
 
Kişiye özel hediyeler tasarlamak için, oyuncak üretiminde yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz. Medikal sektöründe protezlerin yapılmasında 3d yazıcı teknolojisinden yararlanılabilir. Birçok madenin işlenmesi ve farklı tasarımların yapılması da sunulan olanaklardandır.  İnşaat firmasında birçok proje ilkönce tasarlanır daha sonra faaliyete geçirilir. Yapılan projelerin maket şeklinde sunulmasına olanak veren 3d yazıcı sayesinde satış, pazarlama, ürün tanıtımı yapabilirsiniz.
3d yazıcılar fotoğraflardan baskı yapabilmektedir lakin parametrik değerlerin doğru modellenmesi gerekir. Doğru ayarlanmadığı sürece şekilde bozulmalar olacak ve istenilen sonuç alınamayacaktır. Yazıcılarınızla istediğiniz renkte baskı yapabiliyorsunuz ve istediğiniz sayıda cisim elde edebiliyorsunuz. Birçok sektörde yeni iş alanları ve ekonomik tasarruflar sağlayan 3d yazıcılar, gün geçtikçe fiyat olarak daha da ucuzlayacak ve her evde yerini alacaktır. Lüks gibi görünen yazıcıların zamanla bir ihtiyaç haline geleceğinizi göreceğiz. Yeni çıkan sistemleri takip etmeyi ve bize sunulan kolaylıkları hayatınıza almayı unutmayın.